aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 1 grudnia 2022 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wzięli udział w interesującej lekcji muzealnej ph. „Tradycje i zwyczaje świąteczne” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze/ Pierwszoklasiści, aktywnie włączyli się do tegorocznego „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Po przybyciu do muzeum młodzi kamiennogórzanie spotkali się z Karoliną Grochowską, która zaprosiła ich do salki muzealnej na II piętrze. Rozpoczynając spotkanie z przybyłymi na lekcję muzealną opowiedziała im o Katarzynkach i Andrzejkach – zwyczajach świątecznych odbywających się w wigilię św. Katarzyny (24/25 listopada) oraz wigilię św. Andrzeja (29/30 listopada) wróżbach dla młodych mężczyzn (dotyczących ożenku i poszukiwania partnerki) oraz panien (mogły one wtedy dowiedzieć się o swoim przyszłym mężu,  poznać jego imię, ujrzeć twarz i wywróżyć, która z pań jako pierwsza wyjdzie za mąż.). Święto dla młodych mężczyzn – Katarzynki – zostało wyparte przez popularyzowane na zachodzie święto panien – Andrzejki. 

Następnie zaprosiła ich do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych na tę okazję wybranych wróżb andrzejkowych. Pierwszą z nich były oczywiście „BUTY”,. Choć wróżba dotyczy niezamężnych panien to chętnie wzięli w niej udział również chłopcy, a moment przekroczenia lewego buta przez próg wywoływał pierwsze nieskrywane emocje.

Po wróżbach, w których główną rolę odgrywały lewe buty, uczestnicy lekcji muzealnej w trakcie kolejnej wróżby andrzejkowym – SERCEM z wypisanymi imionami chłopców lub dziewcząt. Pierwszoklasiści  metodą „na oślep”, ale po zastanowieniu się przy pomocy szpilki przekłuwali serce próbując przekłuć napisane po drugiej stronie imię. Przekłucie imienia wróżyło poznanie imienia przyszłego partnera lub przyszłej partnerki.

Kolejną andrzejkową wróżbą, w której uczestniczyli pierwszoklasiści była wróżba, w trakcie której mogli poznać swój przyszły zawód. Karolina Grochowska spisała na karteczkach proponowane przez nich nazwy zawodów. Zapisane karteczki zostały schowane pod poduszkę zabytkowego łóżka, a wybrani przez wychowawczynię uczennice i uczniowie najpierw kładli się do snu, a po przebudzeniu się wyciągali spod poduszki karteczkę z nazwą ich przyszłego zawodu.

Następnie wszyscy uczestnicy lekcji muzealnej wzięli udział w kolejnej wróżbie KUBECZKI, czyli poznanie swojej przyszłości, którą przyniesie wylosowany przez nich ukryty pod kubkiem symbol, a były to cukierek, moneta, obrączka oraz różaniec. W trakcie wróżenia, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie część z nich pod wskazanym kubeczkiem ujrzała obrączkę zwiastującą szybkie zamążpójście lub ożenek. Natomiast ukryta pod kubeczkiem moneta wróżyło przyszłe bogactwo uczestnika wróżbiarskiej zabawy.

Po wróżbach, w których rekwizytem były kubeczki wszyscy uczestnicy lekcji muzealnej przy użyciu „wahadełka z obrączką” wróżyli sobie płeć swojego pierwszego potomka

Po emocjach związanych z poznawaniem płci pierwszego potomka przyszedł czas na kolejną ciekawą zabawę wróżbiarską, do której przystępowali wszyscy uczestnicy aktywizującej lekcji muzealnej o zwyczajach i tradycjach wróżb andrzejkowych była najbardziej znana andrzejkowa wróżba - LANIE WOSKU przez ucho od klucza na wodę, w której pomagała Joanna Stołpiec. Kształt powstałej w wodzie woskowej figurki  oglądali następnie w blasku świecy na ścianie. W odczytaniu kształtu cienia figurki woskowej pomagała Karolina Grochowska oraz fantazja uczennic i uczniów. 

Ostatnią wróżbą, w której uczestniczyli pierwszoklasiści były KOLOROWE KARTECZKI, wyciągane przez uczennice i uczniów z woreczka. Jak okazało się uczestnicy andrzejkowej zabawy w poznawanie swojej „przyszłości” wylosowali wszystkie kolory, a Karolina Grochowska zapoznawała ich z symboliką wróżbiarską wyciągniętych kolorowych karteczek.

Kamiennogórscy pierwszoklasiści chętnie brali udział w różnorodnych andrzejkowych wróżbach, które były dla nich wspaniałą i wesołą zabawą.

Na zakończeniu aktywizującej małych kamiennogórzan interesującej lekcji muzealnej przybliżającej im tradycyjne wróżby andrzejkowe zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą lekcję KAROLINĄ GROCHOWSKĄ. Pełni emocji wywołanych uczestnictwem w zaproponowanych wróżbach, podziękowali prowadzącym za bardzo mile spędzony czas i nowe wiadomości o andrzejkowych tradycjach i w wesołych nastrojach udali się w drogę powrotną do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej o „andrzejkowych tradycjach” sprawowała Beata Galica-Nowak – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA