Drukuj

fot. UMWD

Znamy wyniki pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Dolny Śląsk otrzyma blisko 1,7 mld zł.

Środki z rządowego dofinansowania zostaną przeznaczone na realizację potrzebnych mieszkańcom całego regionu inwestycji. To między innymi projekty infrastrukturalne: drogowe i kolejowe, edukacyjne, sportowe, turystyczne i związane z ekologią.

- „Dolnośląski Ład” jako komponent "Polskiego Ładu" ma na celu utrzymanie dynamicznego tempa rozwoju naszego regionu. Jesteśmy liderem wzrostu gospodarczego nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej. Nasze działania są skupione na systematycznej poprawie jakości życia Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach "Dolnośląskiego Ładu" województwo otrzyma niemal 51 mln złotych dofinansowania na zgłoszone projekty inwestycyjne. Jednym z takich projektów jest rewitalizacja linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice.

- Linia kolejowa nr 308 ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju regionalnego, ze względu chociażby na rozwój turystyki w regionie – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Solidna infrastruktura to warunek dynamicznego rozwoju gospodarczego, gwarantującego dobrobyt mieszkańców Dolnego Śląska. Dlatego tego typu inwestycje są dla nas tak ważne – dodaje.

Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice zostanie dofinansowany kwotą ponad 21,2 mln zł. Jest to 10-kilometrowy odcinek, na którego rewitalizację czeka wielu Dolnoślązaków, gdyż jest on kluczowy dla rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku. Planowo działania zmierzające do przywrócenia go do systemu komunikacyjnego mają rozpocząć się w przyszłym roku.

- To strategiczny dla regionu Karkonoszy trakt kolejowy. Rewitalizacja linii nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice z pewnością wpłynie na poprawę komfortu mieszkańców i turystów, gdyż jest to w praktyce I etap odbudowy linii kolejowej do Karpacza – zaznacza Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.