Drukuj

#W pełni sprawniW Wałbrzychu brakowało miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Długa walka o taką przestrzeń została wygrana ? dzisiaj ZAZ ?Victoria? świetnie sobie radzi, a tym samym jego pracownicy. Owoce ich pracy to m.in. wydruki reklam na wałbrzyskich ulicach. ?Victoria? to nie tylko zatrudnienie i praca, ale także szansa na rehabilitację ruchową na sprzęcie, którego brakuje w niejednym ośrodku zdrowia.

 

Ambitny pomysł
ZAZ-y, czyli zakłady aktywności zawodowej są powoływane na mocy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pierwsze powstały 15 lat temu, zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, którym praca ma zapewnić nie tylko fundusze, ale także (a może przede wszystkim) pomóc funkcjonować w społeczeństwie. Wałbrzych jest jedynym miastem w Polsce z 2 takimi zakładami, każdy z nich prowadzi innego typu działania i zatrudnia osoby z różnymi niepełnosprawnościami. ZAZ ?Nadzieja?, świadczący usługi pralnicze i porządkowania, zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Powstanie drugiego ośrodka wynikało z potrzeby zaopiekowania się osobami, które mają ograniczenia ruchowe. ? Długo zabiegaliśmy o to, żeby taki ZAZ powstał. Być może stąd nazwa ?Victoria?, bo jest to rodzaj jakiejś wygranej. Zatrudniamy osoby na wózkach, czyli z niepełnosprawnością ruchową, które straciły zdolności zawodowe, a niepełnosprawność często zaskoczyła ich w życiu ? wyjaśnia Marek Pabisz, dyrektor ZAZ-u ?Victoria?.
ZAZ-y na ogół oferują usługi pralnicze, sprzątające, konfekcjonowanie czy gastronomię. Organizatorzy wałbrzyskiej ?Victorii? postanowili iść w inną stronę, szukając czegoś, co będzie bardziej ambitne, bo wiele osób z niepełnosprawnościami ma wyższe wykształcenie. Stąd pomysł na call center. Udało się nawet więcej, bo dzisiaj ?Victoria? świadczy usługi w 3 obszarach.

Marek PabiszMarek Pabisz

Miejsce pracy...
Zatrudnieni w ZAZ ?Victoria? pracują w jednym z działów: call center, poligrafii i reklamy oraz archiwizacji i niszczenia dokumentów. Call center to praca w słuchawkach ? telefoniczna obsługa klienta czy badania marketingowe. Stanowiska pracy są starannie przygotowane ? biuro usytuowane jest w niesamowitej przestrzeni, zielone ścianki ożywiają miejsce pracy, a mający już sporo lat wysoki sufit z ornamentami sprawia, że nie jest to typowy open space, Kolejny dział to obsługa dokumentów ? Zajmujemy się archiwizacją i niszczeniem dokumentów, a w przyszłym roku planujemy uruchomienie składnicy akt. Dążymy do tego, by kompleksowo obsługiwać klientów. Dajesz nam swoje nieuporządkowane dokumenty, a my robimy z nimi porządek ? wyjaśnia dyrektor Pabisz. W dziale poligrafii i reklamy ? modne grafiki na ścianie, zapach farby drukarskiej i pracownicy przy komputerach. Stąd pochodzi blisko 90% wydruków na wałbrzyskie citylighty na przystankach autobusowych.

Call center
Call center

...i rehabilitacji
Po pracy podopieczni mogą skorzystać z rozbudowanego pakietu usług rehabilitacyjnych. W zakładzie jest sala do ćwiczeń, a do dyspozycji rehabilitant, który może wykonywać zabiegi na specjalistycznym sprzęcie. ? Czuliśmy presję, by zwiększać możliwości działu rehabilitacji ? opowiada Marek Pabisz. Dzisiaj mamy wszystkie urządzenia do zabiegów fizykalnych, a także specjalistyczny sprzęt dla osób np. z przerwanym rdzeniem kręgowym, które mogą ćwiczyć w pozycji pionowej, czyli pracować z kończynami dolnymi mimo, że są one bezwładne. Jeden z pracowników, kiedy rozpoczynał pracę u nas, nie potrafił samodzielnie wyjść wózka, dzisiaj sam zasuwa na trzecie piętro, co jest efektem właśnie codziennej rehabilitacji ? dodaje dyrektor ZAZ.
- ZAZ-y są bardzo potrzebne ? mówi Magda Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000 ? bo umożliwiają pracę i rehabilitację osobom z niepełnosprawnościami, które nie mogą odnaleźć się na otwartym rynku pracy. Ale również ? czego przykładem są uczestnicy naszych projektów ? dodają wiary we własne i siły i umiejętności, by zrobić krok dalej na zawodowej ścieżce.

Sala do rehabilitacji
Sala do rehabilitacjiwal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1