aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniEdyta Adamska ma 38 lat, ale praca w kawiarni ?Tarta Bułka? w Szczawnie-Zdroju to jej pierwsze zatrudnienie. Dla Justyny Młynarskiej, która wraz z siostrą Anną Starczukowską prowadzi kawiarnię, to już druga osoba z niepełnosprawnością w zespole. I jak zapowiadają siostry ? będzie ich więcej.

 

Praca w duecie
W kawiarni pracują dwie kelnerki z niepełnosprawnościami. Ich widok nie powinien nikogo dziwić, bowiem Justyna Młynarska nie zmierza ?chować Kasi i Edytki w kuchni?. Dziewczyny obsługują klientów i bardzo dobrze sobie z tym radzą. Edyta i Kasia są zatrudnione na stałe, obie zaczynały od kursu zawodowego i stażu organizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w ramach projektu ?Szansa na nowe życie?.
? Pracują w głównej mierze razem. Podzieliłyśmy się obowiązkami, a dziewczyny wybrały sobie czynności, jakie najbardziej lubią robić ? opowiada Justyna Młynarska ? Osoby niepełnosprawne często są pochowane po Zakładach Aktywności Zawodowej, Zakładach Pracy Chronionej ? nie widać ich. U nas mają pełen kontakt z klientem. Kasia, która pracuje u nas dłużej niż Edytka przyjaźni się z wieloma stałymi bywalcami kawiarni. W ten sposób dziewczyny uczą się życia, schowane w kuchni tego nie zrobią ? wyjaśnia.
Dla Edyty to pierwsza praca, w kawiarni jest codziennie po 7 godzin. Zapytana o to, czy lubi przychodzić do pracy, bez chwili zastanowienia odpowiada, że tak. ? Lubię sprzątać, myć i zamiatać podłogi. Jak podaję kawę i ciasta to zawsze mówię smacznego. Z Kasią pomagamy sobie i jesteśmy koleżankami ? opowiada Edyta Adamska ? nie liczę godzin do zakończenia pracy, a czas płynie tutaj naprawdę szybko.

Edyta Adamska i Justyna MłynarskaIwona Edyta Adamska i Justyna Młynarska

Pracodawco to dla ciebie
Justyna Młynarska podkreśla, że warto brać udział w programach oferujących wsparcie dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. ? Jeżeli są fundusze, to trzeba z nich korzystać, co więcej trzeba o nich głośno mówić, bo nie wszyscy pracodawcy wiedzą, że są środki na stworzenie stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami ? komentuje. Tarta Bułka Cafe otrzymała pomoc na zatrudnienie Kasi i Edyty w formie subsydiowanego zatrudnienia w ramach projektu ?Szansa na nowe życie?. ? W tym miesiącu ? mówi Magdalena Zywar, koordynatorka projektów w Fundacji Wałbrzych 2000 ? zaczęliśmy kolejny projekt, w którym mamy środki finansowe dla pracodawców, którzy będą chcieli zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję, że przykład ?Tartej Bułki? zachęci następne firmy do tworzenia stanowisk pracy dla uczestników projektu.
Przyjęcie do pracy osób z niepełnosprawnościami wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami, zarówno Kasi, jak i Edycie właścicielka poświęca dużo czasu, ale jak podkreśla Pani Justyna ? po takim doświadczeniu człowiek patrzy na świat przez inne okulary.

Edyta i Kasia podczas kursuI
Edyta i Kasia podczas kursu

 

Edyta w pracy
Edyta w pracy

wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1

 

REKLAMA