aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniIwona Markiel, która pracuje w firmie cateringowej Zbigniewa Duszy w Wałbrzychu, została zatrudniona po raz pierwszy w życiu. Mimo, że ma już 36 lat, jest samodzielna i ma wsparcie swojej kuratorki Anny Zaborowskiej.

 

Bo praca jest bardzo ważna
? Zgodnie z rozwiązaniem systemowym osoby takie jak Iwonka kończą szkołę branżową, a w dalszej kolejności same muszą szukać rozwiązań, takich jak chociażby Warsztaty Terapii Zajęciowej czy w Zakład Aktywności Zawodowej, które prowadzimy przy naszej szkole ? mówi Jolanta Ceran, dyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. ? Najważniejsze jest, aby osoby z niepełnosprawnościami nie zatrzymywały się, szły dalej i pracowały, ale rzadko zdarzają się pracodawcy, którzy chcą takie osoby zatrudniać ? dodaje.
Zbigniew Dusza swoją firmę prowadzi już ponad ćwierć wieku i nie boi się dawać etatów osobom z niepełnosprawnościami, zatrudnia aż trzy ? oprócz Iwonki, Lidzię i Krystiana. ? Pracują jako pomoce kuchenne. Świetnie dogadują się z pozostałą częścią zespołu, są ?ludźmi od wszystkiego?, a pracę wykonują z wyjątkowym zaangażowaniem ? chwali swoich pracowników Zbigniew Dusza.
Iwonka znalazła pracę dzięki udziałowi w unijnym projekcie ?Szansa na nowe życie? realizowanemu wspólnie przez Fundację Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. ? Chciałam, żeby poczuła się dorosłą osobą ? mówi Anna Zaborowska, która potrafi o siebie zadbać i zarobić własne pieniądze. Dlatego namówiłam Iwonkę do udziału w projekcie.

Iwona Markiel i Anna ZaborowskaIwona Markiel i Anna Zaborowska

Kawa, owoce, warzywa i dusza
Firma Zbigniewa Duszy to oferuje catering na terenie Wałbrzycha i całego Dolnego Śląska. Ma własne lokale przy ul. Zamkowej 4 i Andersa 50 w Wałbrzychu, dostarcza posiłki do firm i instytucji, obsługuje ważne wydarzenia, konferencje. Iwonka po kursie zawodowym, podczas którego nauczyła się robić kawę i przygotowywać desery, trafiła na 3-miesięczny staż. ? Obierałam owoce, ubijałam śmietanę, ogólnie pomagałam ? opowiada Iwonka. W firmie pana Duszy sprawdziła się w pracy wymagającej dokładności i systematyczności, znalazła też wspólny język z pozostałymi pracownikami i zdobyła etat! Teraz marzy o podróży w ciepłe kraje.
U pana Duszy Iwonka czuje się naprawdę dobrze. Miłą atmosferę, wsparcie i zrozumienie ? to właśnie znalazła u swojego pracodawcy. A pan Dusza nie chcąc marnować umiejętności Iwonki kupił nowy ekspres do kawy.

Iwona MarkielIwona Markiel

Pomocna dłoń
Rozważając wybór dostawcy cateringu warto skorzystać z takich firm jak Zbigniewa Duszy. Są wyjątkowe, bo zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i tym samym pozwalają skorzystać z klauzul społecznych w zamówieniach. Wybór takiego dostawcy to także świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu przedsiębiorcy.
? Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują dużo empatii. Zrozumienie niektórych kwestii zajmuje im nieco więcej czasu, ale odpłacają z nawiązką. Pracodawcy potrafiący dać szansę, a przy tym wykazać zrozumienie to tacy, których wciąż poszukujemy ? mówi Magdalena Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000. ? Dla naszych podopiecznych szukamy firm z duszą.

Iwonka w pracyIwonka w pracy

wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1

 

REKLAMA