aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniKrzysiek zapytany o to, co najbardziej lubi robić w pracy szybko odpowiada ?myć poręcze?. Znalazł życzliwego pracodawcę, który dał mu szansę. Sytuacja jest dosyć nietypowa, bo Krzyś, żeby sprostać wszystkim zadaniom przychodzi do pracy ze swoją mamą.

 

Krzyś i jego mama
Znalezienie pracy dla Krzysztofa Kotłowskiego, który nie potrafi pisać, czytać i liczyć nigdy nie było rzeczą łatwą. Obecnie ma stałe zatrudnienie i umowę o pracę, a co za tym idzie zajęcie i wsparcie finansowe. Jednak, by podołać zadaniu, jakim jest sprzątanie klatek schodowych, potrzebne jest wsparcie opiekunki ? jego mamy. Pani Maria Kotłowska codziennie chodzi z synem do pracy. ? Ja myję, a Krzyś wyciera kurze i poręcze ? opowiada ? sam nie dałby sobie rady. Nasz pracodawca jest super i nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń. Kiedy jesteśmy przemęczeni dostajemy po prostu trzy dni wolnego ? komentuje. Praca jest dużym wyzwaniem zarówno dla Krzyśka, jak i jego mamy, która po cichu marzy, by syn znalazł kiedyś zatrudnienie w firmie, gdzie będzie zupełnie samodzielny. Jeżeli tylko jest taka możliwość Krzyś bierze udział w projektach, takich jak ?Szansa na nowe życie? ? wspólnym przedsięwzięciu Fundacji Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenia Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej, w trakcie którego nauczył się m.in. sztuki parzenia i serwowania kawy.

Maria Kotłowska z synem Krzysztofem
Maria Kotłowska z synem Krzysztofem

Mądry pracodawca
MS Solutions ? wałbrzyska spółka oferująca usługi sprzątające ? zatrudnia wiele osób z niepełnosprawnościami. W obecnych czasach, kiedy brakuje rąk do pracy, jest to obustronnie korzystne rozwiązanie. ? W tym momencie blisko 70% naszej załogi to osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ludzie niepełnosprawni, ale tak naprawdę sprawni w pracy, są bardzo zmotywowani i świetnie wypełniają swoje obowiązki. Lubię z nimi pracować ? mówi Michał Szatoń.
Pracodawcy Krzysia wspominają, że na pierwszym spotkaniu był nieśmiały i siedział w kącie, z czasem otworzył się i stał się bardziej komunikatywny. ? Dla osób z niepełnosprawnościami praca jest szansą na kontakt z innymi ludźmi, na swoiste przełamanie się. Tak jak dla Krzysia, który sprzątając, codziennie widzi mieszkańców klatek schodowych, o które dba razem ze swoją mamą. Sytuacja Krzysia pokazuje nam, jak cenne jest wsparcie opiekunów, którzy w swoim poświęceniu potrafią aż tyle zdziałać ? komentuje Magdalena Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000, koordynatorka projektu. ? Wyrozumiałość i otwartość pracodawcy to kolejny element, jakiego nie może zabraknąć ? dodaje.

Michał Szatoń MS Solutions
Michał Szatoń MS Solutions

Wsparcie potrzebne od zaraza
Wiele projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oferuje zatrudnienie wspomagane obejmujące wsparciem przez trenera pracy lub asystenta zawodowego u pracodawcy osoby z niepełnosprawnością. Dużym problemem jest jednak znalezienie pracodawców, którzy chcieliby z takiego sposobu zatrudniania pracowników skorzystać, a po zakończeniu projektu takie zatrudnienie sfinansować. - Dobry przykład jaki daje MS Solutions to wciąż zbyt mało by pomóc dorosłym osobom z niepełnosprawnościami i ich coraz starszym opiekunom ? mówi Jolanta Ceran, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej ? pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe, dlatego z zainteresowaniem obserwujemy prace nad ustawą o zatrudnieniu wspomaganym.

Dzień Kawy Krzyś
Dzień Kawy Krzyś

wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1

 

REKLAMA