aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Planując remont swojego mieszkania wiele osób postanawia uwzględnić dekoracyjne tapety ścienne. Czym warto kierować się podczas jej wyboru?

Tapeta ścienna może znakomicie urozmaicić wnętrze – pod warunkiem, że do jej wyboru podejdziemy starannie kierując się przy tym jakimś z góry określonym sposobem myślenia. Warto zastanowić się nad celem uwzględnienia tapety w projekcie wnętrza jeszcze zanim wybierzemy się na zakupy.

Tapeta na ścianie – co warto wiedzieć?

Wybierając wzór tapety do mieszkania warto mieć świadomość tego, jak istotny może mieć ona wpływ na odbiór wnętrza. Zbyt krzykliwa, wielobarwna tapeta może wydawać się znakomitym pomysłem gdy oglądamy jej wzór na ekranie komputera, ale już w rzeczywistości we wnętrzu mieszkania może szybko się znudzić, a z czasem nawet bardzo przeszkadzać. Dobrze jest wyobrażać sobie jak urządzane wnętrze będzie prezentować się z uwzględnianą tapetą. Wiele osób nie mających doświadczenia w zastosowaniu tapet ściennych może też nie wiedzieć co oznacza sformułowanie 'tapeta z pasowaniem wzoru' – otóż modele tego typu są dużo trudniejsze w kładzeniu na ścianie. Tapeta z pasowaniem wzoru jest zaprojektowana tak, że układając kolejne pasy tapety, będzie trzeba odpowiednio starannie połączyć je, aby razem tworzyły kompletne wzory. Nietrudno się domyśleć, że skomplikowane wzory mogą być bardzo trudne do spasowania, a każdy milimetr niedokładności może być później bardzo widoczny, przez co efekt wizualny będzie po prostu zepsuty. Taka też jest ogólna zasada w tapetowaniu, że jeśli tapeta ma się pięknie prezentować, to musi być położona naprawdę dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Istotne jest, aby miejsca docięcia były idealnie równe, a powierzchnia tapety gładka bez widocznych pęcherzyków powietrza. Jeśli planujemy samodzielnie zająć się montażem tapety, warto dobrze się zaopatrzyć w niezbędne narzędzia i poszukać sprawdzonych informacji na ten temat. Z drugiej strony gdy zdecydujemy się na zatrudnienie w tym celu fachowca, warto się upewnić, czy jest to osoba staranna i dokładna w tym co robi.

Tapeta ścienna – jakie materiały?

Najpopularniejsze modele tapet dostępne w sklepach z tapetami są wykonane z winylu oraz z papieru. O ile papier jest materiałem bardzo nietrwałym, to tapety wykonany z winylu charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia. Tapeta winylowa nie płowieje też pod wpływem promieni słonecznych, nie jest też wrażliwa na działanie wody. Wiele tapety winylowych jest oznaczanych przez producentów jako tapety zmywalne. Ich powierzchnię bez problemu można czyścić przy pomocy wilgotnej szmatki z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu. Zmywalne tapety winylowe znakomicie nadają się do pokoi dziecięcych, gdzie ściany są wyjątkowo narażone na liczne zabrudzenia.

Zarówno tapety papierowe jak i tapety wykonane z winylu są także wykonywane na dodatkowej warstwie tekstylnej, w sklepie internetowym InneTapety.pl można znaleźć je w kategorii 'tapety winylowe na flizelinie innetapety.pl'. Rzecz jasna w dobie niezwykle rozwiniętych technologii produkcyjnych tapety wykonuje się także z wielu innych materiałów takich jak lateks, tekstylia, a nawet włókno szklane. Tego typu tapety na ogół są bardziej kosztowne od tapet winylowych oraz papierowych.

 

REKLAMA