aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Trójząb Posejdona - włócznia o trzech grotach, symbol władzy boga Posejdona. Wykuty przez cyklopów, używany zazwyczaj do rozbijania skał i tworzenia źródeł. Trójzęba spotkacie Państwo także tutaj? Czarnów wita.

Czarnów

Trójząb, w formie wyprostowanych wideł z trzema kolcami, od niepamiętnych czasów był całkiem poręcznym narzędziem rybaków. Poprzez wielce ambitne skojarzenie rybak - ryba - morze, trójząb stał się w Grecji atrybutem boga morza, Posejdona, później przerobionego przez Rzymian na Neptuna. W tym drugim zastosowaniu trójząb przetrwał niejako do dziś?

Czarnów

Gdy Zeus już uwolnił swoich dwóch boskich braci i trzy nieśmiertelne siostry z brzucha Kronosa, bogowie zaczęli szukać pomocników, by mieć szansę wygrać tę wojnę. Zeszli więc do Tartaru, gdzie pod czujnym okiem Kampe przebywali cyklopi i sturęcy. Gdy Kampe nie patrzyła, Zeus namówił cyklopów (Brontesa, Steropesa, Argesa), by zrobili broń dla bogów. Każdy z nich zrobił jeden kawałek tego przedmiotu, by nie wzbudzać podejrzeń przerażającej strażniczki. Ukończyli pierwszą broń: Piorun Piorunów dla Zeusa. Potem rzucili Trójząb. Gdy Posejdon go zobaczył, od razu wiedział, że ta broń jest stworzona specjalnie dla niego, poczuł jej siłę, dosłownie zakochał się w Trójzębie?

Czarnów

Trójząb jest także atrybutem hinduskiego boga Śiwy. Nawiązuje do Źródła, o którym pisaliśmy w pierwszej odsłonie ?małej Architektury Czarnowa??

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz tutaj

 

REKLAMA