aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

W zeszłym roku nie udało się – kultowy Nephilim w ostatniej chwili wypadł z Brutalnego składu. Teraz  z niesamowitą radością przyjąłem informację o drugiej próbie dołączenia zespołu do zestawu Brutal Assault 2013.  W ramach promocji wydarzenia przypominamy tekst sprzed roku.Wiele lat temu, gdy jeszcze jako bardzo młody człowiek zaczynałem jeździć na moje pierwsze edycje Castle Party czy kupować płyty zespołów takich, jak XIII. Stoleti, Moonspell, The Sisters Of Mercy czy chociażby wybrane produkcje wytwórni 4AD – do mojej świadomości napłynęła tajemnicza i niewiele mówiąca jeszcze wtedy nazwa – Fields Of The Nephilim. Nazwa, która w niedługim czasie wywróciła do góry r...nogami wiele moich, jeszcze wtedy bardzo niekiedy naiwnych pojęć o muzyce rockowej.

Bo nie ma na świecie drugiego zespołu, który tworzyłby tak niepowtarzalny, mroczny, majestatyczny klimat, który wymyka się wszystkim wymiarom i wszelkim określeniom. Gdybym miał opisać muzykę FOTN w kilku zdaniach, napisałbym że w zasadzie to zimnofalowy rock gotycki zagrany w brzmiący potężnie i melodyjnie heavy metalowy sposób, ale z mnóstwem progresywnych naleciałości – chyba najbardziej takich w stylu Pink Floyd.

Grupa ma status absolutnie kultowej. Istnieje już prawie 30 lat, w tym czasie rozpadła się i po wielu perypetiach związanych ze zmianami nazewnictwa i co za tym poszło – kilkoma pseudo-legalnymi wydawnictwami – ostatecznie reaktywowała się w 2005 roku, praktycznie jako jednoosobowy projekt wokalisty i jednocześnie lidera – Carla McCoya. Za jej największy sukces uznaje się wydany w 1990 roku "Elizium” – hipnotyzujący concept album osadzony w mistycznych i mrocznych tematach – do tej pory uchodzący za niedościgniony wzór gatunku.

Ale najmocniejszą stroną Fields Of The Nephilim od samego początku istnienia formacji zawsze były koncerty, bo tylko na nich ta muzyka mogła właściwie zabrzmieć i do tego wyglądać dzięki oprawie pełnej dymów, świateł i postaciom na scenie utrzymanych w stylistyce "spaghetti western”...

Carl McCoy kilkukrotnie ze swoim zespołem zawitał do Polski, z czego na ostatnim koncercie w Katowicach jeden utwór został wykonany wraz z Nergalem, który chociaż tym razem wystąpił w bardziej metalowej niż celebryckiej odsłonie… W ramach Brutal Assault 2012 będziemy świadkami historycznego występu. Na pewnie jednego z mocniejszych akcentów tej edycji...

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA