aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Krzeszów - koncerty organowe

9 muzyków, 15 koncertów tygodniowo, 135 koncertów przez dwa miesiące, w niedzielę (30 czerwca) rozpocznie się kolejna edycja Letnich Koncertów Organowych "Muzyka Dawnych Mistrzów" w Krzeszowie. Będzie to również okazja do poznania krzeszowskich organów. Udział we wszystkich koncertach będzie bezpłatny.

 

Cykl letnich koncertów organowych organizowany jest w Krzeszowie po raz jedenasty. Codziennie o godzinie 11 i 13 muzycy zagrają na organach w bazylice. Pochodzący z 1735 roku instrument zbudował Michał Engler. Organy zachowały się w 95%, w latach 2007/8 przeszły renowację. Zamontowano dmuchawy elektryczne, ale nadal sprawny jest oryginalny mechanizm uruchamiany siłą mięśni czterech mężczyzn. Do instrumentu można wejść zanurzając się w labirynt drewnianych i metalowych elementów. Po każdy koncercie o pracy organisty, działaniu i budowie organów opowiadać będzie Romuald Jała, krzeszowski organista, pasjonat. Organy w bazylice zbudowane zostały z 2690 piszczałem, dodatkowo zamontowany 68 piszczałek ozdobnych. Największa ma prawie 7 metrów, najmniejszą porównać można z wkładem do długopisu.

W soboty o godzinie 19:00 odbywać się będą koncerty w kościele pw. św. Józefa. Te organy są mniejsze od tych z bazyliki, ale starsze. Mają ponad 300 lat.

Podczas krzeszowskich koncertów wykonywane będą różne utwory, repertuar zmieniany będzie co tydzień. Od 30 czerwca do 7 lipca w Krzeszowie koncertować będzie Bartosz Rzyman, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W jego repertuarze znajdzie się siedem utworów. Wśród nich m.in. dzieła Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) oraz Mariana Sawa (1937-2005).

Krzeszów - koncerty organowe

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez