Print

 fot. PTSM-JR

W dniu 6 czerwca 2019 roku uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej do Książańskiego Parku Krajobrazowego w ramach cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking niedaleko Stadniny Ogierów przeszli przez jedną z bram wjazdowych dochodząc do ławeczek na alei starych lip drobnolistnych. Tam postanowili posilić się przed oczekującym ich spacerem na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, który został utworzony w 1981 r. na obszarze 3.155 ha, a jego otulina, czyli obszar ochronny ma 5.933 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, a jego utworzenie miało na celu zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych. Około 87% powierzchni parku zajmują lasy. Spacerując w cieniu starych drzew zobaczyli na dwóch lipach zielone tabliczki z Godłem Polski i napisem „POMNIK PRZYRODY”. Spacerując w cieniu POMNIKOWĄ ALEJĄ LIP DROBNOLISTNYCH dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii.

Stąd, przechodząc przez kolejną bramę wjazdową na teren Zamku Książ, udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.). Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby. Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Ponadto wśród drzew wnikliwe oczy małych miłośników przyrody wypatrzyły romantyczne ruiny STAREGO KSIĄŻA zbudowane na początku XIX w. Po zwobieniu sobie wspólnego klasowego zdjęcia z kwitnącymi fioletowymi różanecznikami w tle Aleją Rodziny Hochbergów, mijając po drodze krzewy cennych roślin różaneczników oraz pachnących żółtych azalii pochodzących z Azji Wschodniej spacerowali do Zamku Książ. Na chwilę zatrzymali się przy kasztanowcu jadalnymi przez Budynak Bramny, w którym mieściła się m. in. szkoła oraz biblioteka weszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie zrobili sobie pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Po wysłuchaniu nowych informacji z historii zamku i jego mieszkańcach przed głównym wejściem do zamku z herbami rodu Hochbergów i Anhaltów zobaczyli jeszcze stojące tuż obok dwie zabytkowe armaty, fragment Tarasu Wejścioweg, Wieżę Prochową oraz bardzo wysokie drzewo mamutowiec olbrzymi.

Czas odpoczynku wykorzystali na zakup lodów oraz napojów. Spacerując alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO ich wzrok przykuły lilie wodne. Na chwilę zatrzymali się przy dwóch czerwonych tablicach z wizerunkiem orła – godła Polski oraz białymi napisami „Książański Park Krajobrazowy” oraz „Rezerwat przyrody prawem chroniony”. Dowiedzieli się, że w ten sposób oznakowane są granice obszarowych form prawnej ochrony przyrody. Wędrując alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO, obejmującego obszar 15ha w sąsiedztwie zamku Książ, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych dotarli do Rycerskiego placu zabaw. Tam mogli kupić sobie wybrane wycieczkowe pamiątki oraz bardzo mile spędzić czas przeznaczony na różnorodne zabawy i swawole.

Mile spędzany czas upływa szybko więc autokarem pojechali na zwiedzanie książańskiej PALMIARNI w Lubiechowie powstałej w latach 1911-1914 z inicjatywy Jana Henryka  X Hochberga. Na powierzchni 2000 ha zgromadzono ok. 100 gatunków roślin egzotycznych, w tym palmy, mandarynki, cytryna, kaktusy oraz różnorodne kwiaty. Małych kamiennogórzan zainteresowały również pawie, gdzie mogli odpocząć na leżakach oraz żółwie. Przed wyjściem z Palmiarni wielu z nich wrzuciło chociaż grosik do oczka wodnego, aby tu jeszcze kiedyś wrócić.

Po zrobieniu sobie ostatnich pamiątkowych, wspólnych zdjęć podeszli do autokaru stojącego przy „Rondzie Unii Europejskiej” i pełni niezapomnianych wrażeń z bardzo udanego pierwszego pobytu w Książańskim Parku Krajobrazowym oraz solennym postanowieniem ponownego przyjazdu na zwiedzanie Zamku Książ dojechali do Kamiennej Góry.

Ponadto wszyscy uczestnicy przyrodniczo-krajoznawczej wycieczki wypełnili zadania warunkujące przyznanie im odznaki TROPICIEL PRZYRODY w STOPNIU BRĄZOWYM.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Paulina Kuliś – wychowawczyni klasy, Magdalena Etryk - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.