aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. via relacja video z sesji

Radni Lubawki rozważali dzisiaj (czwartek, 24 września) przekazanie budynku byłej szkoły przy ul. Bocznej w Lubawce do TBS-u.

 

Wniesienie budynku aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze promował burmistrz Sławomir Antoniewski. Argumentował, że TBS planuje stworzenie w budynku 25 mieszkań, wokół powstałyby miejsca parkingowe. Z przeprowadzonych analiz wnika, że to optymalna forma zamienienia byłej szkoły w budynek mieszkalny. W umowie przekazania budynku miałby znaleźć się zapis o możliwości odebrania obiektu TBS-owi, jeśli nie powstaną w nim mieszkania. W tej chwili miasto ponosi koszty utrzymania budynku, które wynoszą 50 tys. zł rocznie.

Radni przypomnieli, że TBS ma już budynek na terenie gminy Lubawka. Chodzi o byłe przedszkole w Chełmsku Śląskim. W budynku też miały powstać mieszkania, ale do tego nie doszło. S. Antoniewski wyjaśnił, że przy przekazywaniu tego budynku nie zapisano w umowie możliwości zwrotu. Do rozpoczęcia inwestycji TBS potrzebuje przekazania przez gminę funduszy na remont. Gmina nigdy, pomimo propozycji TBS-u, nie wyraziła na to zgody.

W przypadku budynku przy ul. Bocznej w Lubawce gmina musiałaby wyłożyć 1-1,2 mln zł wkładu własnego pozwalającego na rozpoczęcie przebudowy.

Przewodniczący rady Michał Ołdak poinformował radnych, że dotarł do osoby, która chciała kupić budynek po szkole w Lubawce i stworzyć w nim przedszkole. Oferta nie zyskała uznania burmistrza, ale zainteresowana osoba jest nadal zainteresowana.

Radny Mariusz Głód proponował wystawić budynek na sprzedaż. Uzyskane pieniądze przeznaczone byłyby na potrzeby mieszkańców, dodatkowo rozwiązany byłby problem z przedszkolami. Według S. Antoniewskiego w pierwszej kolejności należy zapewnić młodym ludziom mieszkania, żeby miał kto zapełniać miejsca w przedszkolach. Radni wskazali, że jeśli nie będzie miejsc w przedszkolach, to nie będzie też młodych ludzi w Lubawce.

Prawnik zwróciła radym uwagę, że w umowie sprzedaży nie można zapisać sposobu wykorzystania budynku przez nowego właściciela. W przypadku TBS-u mowa była o wniesieniu aportem i taki zapis byłby możliwy.

Według burmistrza, współpraca z TBS-em byłaby korzystna również z powodu skomplikowania inwestycji. Budynek byłej szkoły stoi w strefie konserwatorskiej A, na terenie zalewowym. TBS ma doświadczenie w realizacji takich inwestycji.

Ostatecznie za przekazaniem budynku do TBS było 4 radnych, 7 było przeciwko, 1 wtrzymał się od głosu. Budynek nie zostanie przekazany do TBS-u.

fot. via relacja video z sesji

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA