aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Lubawka - smog

W lubawskim ratuszu odbyło się dzisiaj (wtorek, 28 stycznia) spotkania "Pokonaj smog ratuj klimat". Uczestnicy uzyskali informację o szkodliwości smogu i metodach walki z nim.

 

Prelegenci przybliżyli pochodzenie zanieczyszczeń powietrza, uświadamiali, że widoczne zanieczyszczenia to wierzchołek problemy. Dużo bardziej niebezpieczne są niewidoczne, bo małe cząstki zanieczyszczeń unoszące się w powietrzu i wdychane przez ludzi. Z przedstawionych badań wynika, że statystyczny mieszkaniec Jeleniej Góry wdycha rocznie zanieczyszczenia stanowiące równowartość 2519 papierosów. Szacunkowe dane dla mieszkańca Lubawki to 3-5 papierosów dziennie "wypalonych" podczas oddychania.

Liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych pyłem PM2,5 szacuje się w Polsce na 44-50 tys. osób. W wypadkach drogowych ginie rocznie ok. 3 tys. osób.

Powodem zanieczyszczeń są kiepskie paliwo, kiepskie piece i słabe docieplenie budynków. To właśnie na konieczność docieplania obiektów zwrócono szczególną uwagę. Od takich działań należy zacząć walkę ze smogiem, dopiero później zmieniać źródło ciepła.

Gaz i biomasa nie są idealną alternatywną dla paliw kopalnych. Prelegencki wskazywali, że lepszym źródłem jest fotowoltaika, pompy ciepła. Przy obecnych cenach montaż takich urządzeń można sfinansować z oszczędności w kosztach eksploatacji.

Zaprezentowany został również internetowy kalkulator zużycia energii ułatwiający oszacowanie ewentualnych korzyści z modernizacji budynku. Kalkulator dostępny jest pod adresem ekodom.edu.pl 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA