aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - zalew

Dzisiaj (wtorek, 3 grudnia) w sali witrażowej kamiennogórskiego ratusza odbyła się prezentacja koncepcji zagospodarowania zalewu w Kamiennej Górze. Dotychczasowy Ośrodek Wypoczynku Świątecznego może zmienić się w park aktywnej rekreacji i stać się magnesem dla inwestorów.

 

Autorem koncepcji jest Romuald Loegler. Jak sam mówił, zainteresował się Kamienną Góra gdy projektował jeden z obiektów Lubawce. Architekt jest głównym projektantem przebudowy dworca kolejowego w hotel. Miasto wybrało wykonawcę, na podstawie konkursu ofert. Koncepcja kosztowała 106 tys. zł.

Autor koncepcji założył, że zbiornik wodny na terenie miasta może stać się wizytówką i przyciągać inwestorów. Tym bardziej, że wokół zalewu jest dużo ciekawych miejsc i obiektów. Dokument zakłada podział terenu na kilka stref. W miejscu przy tworzonym amfiteatrze mogłaby powstać oferty kulturalne z przedszkolem i szkołą artystyczną oraz miejscami do prezentacji twórczości. Powyżej mógłby powstać hostel dla młodzieży. Na wodzie jest miejsce na amfiteatr, z zewnątrz byłaby to jednocześnie marina, a pod trybunami mogłyby powstać restauracje. Na istniejącym dzisiaj półwyspie miałby stanąć wieża widokowa. Całość ma się złożyć w kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy.

Kamienna Góra - zalew

Według autora zalew byłby towarem marketingowym, przyciągającym inwestorów. Miałby to być początek rozwoju miasta.

Przedstawiona koncepcja nie jest gotowym planem budowlanym. Po zaakceptowaniu ma być prezentowana potencjalnym inwestorom, którzy wybudują, według własnych projektów, konkretne obiekty. Koncepcja nie jest w pełni zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. 

R. Loegler zawiedziony był frekwencją, na sali zasiadło kilkanaście osób, głównie radni i kierownicy miejskich instytucji. - Piękna wizja, tylko jak to ma się do rzeczywistości? - pytał radny Jerzy Basta i wskazywał na zaplanowanie wieży widokowej w najniższym punkcie.

Burmistrz Janusz Chodasewicz planuje przygotowanie projektu uchwały, w którym radni zaakceptują koncepcję i będzie można ją promować. W planach są również konsultacje dokumentu.

Zarówno radni, jak i burmistrz zgodzili się, że inwestycję w zalew trzeba zacząć od przygotowania kąpieliska. W projekcie budżetu zapisane zostały pieniądze na budowę jazu doprowadzającego wodę do zbiornika.

Kamienna Góra - zalew

 

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA