aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
S3 - podpisanie umowy

Dzisiaj (środa, 17 października) podpisane zostały umowy na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S3. Po ich zrealizowaniu węzeł Bolków połączony zostanie z granicą państwa w Lubawce.

 

Podpisanie umowy odbyło się w Sadach Dolnych, na końcowym odcinku istniejącej S3. Umowy dotyczą dwóch odcinków z Bolkowa do Kamiennej Góry i z Kamiennej Góry do Lubawki i granicy. W uroczystości udział wzięli m.in. Jacek Gryga zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, parlamentarzyści oraz samorządowcy, wśród nich starosta Jarosław Gęborys.

Pierwszy odcinek jest najtrudniejszy. To na nim zlokalizowane są dwa tunele, w tym jeden o długości 2,3 km. Będzie to najdłuższy w Polsce tunel drążony w skale. Ten odcinek ma ok. 16 km długości, wykona go konsorcjum firm: PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. Koszt to ponad 1,5 mld zł. Droga ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.

S3 - podpisanie umowy

Krócej trwać będzie budowa drugiego odcinka z Kamiennej Góry do granicy. To ok. 15 km trasy, na której zlokalizowano prawie 30 mostów, najdłuższy będzie miał ponad kilometr. Ten odcinek zrealizuje konsorcjum: Mosty Łódź i Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Koszt to prawie 880 mln zł. Zadanie ma być zakończone w drugiej połowie 2021 roku.

S3 - podpisanie umowy

Część kosztów budowy pokryta zostanie ze środków unijnych.

S3 od Bolkowa do granicy będzie drogą ekspresową dwujezdniową z dwoma pasami ruchu. Zaplanowano trzy węzły drogowe (Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka). Powstanie też MOP Jaczków.

Obie umowy podpisane zostały w formule zaprojektuj i wybuduj. Faza projektowa trwać będzie ok. 10 miesięcy, później ok. pół roku powinny realizowane być procedury prawne. Dopiero po tym czasie ruszą poważne prace budowlane. W większości realizowane będą w szczerym polu. Wykonawcy nie ukrywają jednak, że budowa wiązać się będzie z utrudnieniami dla mieszkańców. Przedstawiciele obu firm zapewniają, że w ofertach i umowach uwzględniony został wzrost kosztów budowy. Nie grozi więc zrywanie kontraktów.

Trasa S3 ma mieć 508 km długości i połączyć wybrzeże z granicą w Lubawce. W tej chwili przejezdnych jest 350 km. Do końca roku oddane mają być kolejne odcinki. Ich ukończenie umożliwi przejazd S3 z Bolkowa do Szczecina. Obecny przy podpisaniu umowy wojewoda Paweł Hreniak przypomniał, że S3 to część korytarza komunikacyjnego mającego połączyć Skandynawię z Grecją. Przygraniczny odcinek ma się przyczynić do rozwoju gospodarczego dwóch biednych powiatów: wałbrzyskiego ziemskiego i kamiennogórskiego. Na znaczenie dla inwestorów wskazywał również senator Krzysztof Mróz.

Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przypomniała, że droga S3 na Dolnym Śląsku ma mieć 130 km długości, w tej chwili gotowych jest 70 km. Oprócz S3 trwa budowa obwodnicy Bolkowa, która ma się zakończyć na początku 2020 roku. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę starej drogi krajowej nr 3 z Bolkowa do Jeleniej Góry, łącznie z budową obwodnicy Kaczorowa.

S3 - podpisanie umowy

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA