aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
zdjęcia: Brygida Gucwa

Wczoraj (piątek, 23 lutego) - w II piątek Wielkiego Postu – ks. Paweł Adres zorganizował kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem 45 osób udało się na Świętą Górę (701 m n.p.m.) w Lubawce.

 

Na jej stromym, leśnym zboczu rozlokowane są pocysterskie kapliczki Drogi Krzyżowej; większość z nich pochodzi z początków XIX wieku. Niestety, kaplice popadły w ruinę a z dawnego wyposażenia pozostały jedynie fragmenty malowideł na ścianach i nieliczne uszkodzone figury. Przejście wieczorem stromą, wąską i miejscami oblodzoną trasą lubawskiej kalwarii stało się niezwykłym przeżyciem- nie tylko religijnym. Sprzyjały temu rozważania p.t. „Męska Strona Rzeczywistości”, które opracował m.in. ks. Jacek Wiosna Stryczek - pomysłodawca „Szlachetnej Paczki” i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Polsce. Do refleksji skłaniały pytania: Czy jestem gotów, żeby pokazać światu jakie mam wartości? Czy mam siłę do tego, żeby powiedzieć wprost: Mam zasady, jestem wierzący i dobrze mi z tym? Co zrobię w chwili próby? Czy potrafisz wytrwać przy drugim człowieku, być z nim nie tylko w chwilach radości, ale przede wszystkim, gdy wszystko wali się na głowę-czy tchórzysz, gdy tylko pojawiają się trudności? Umiesz być odpowiedzialny za drugiego? „Siła faceta nie drzemie w jego mięśniach, ale w jego mądrości, w umiejętnym szacowaniu tego, co przyniesie większe owoce: Krzyk i walka o swoje czy pokorne, ale zdecydowane i pełne odwagi biorę to na klatę. Nie słowa, ale czyny!” (z rozważań)

W piątek 2 marca planowany jest wyjazd do kaplicy św. Anny z kalwarią na górze Róg w Chełmsku Śląskim. Zbiórka przy kościele Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze ok. 18:45.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez