aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Prowadzisz sklep internetowy? Wysyłasz dziesiątki, a może nawet setki paczek dziennie? Jeżeli tak, to  powinieneś dowiedzieć się jak przygotować towar do wysyłki, by zaoszczędzić czas i zredukować liczbę reklamacji. O te ostatnie w przypadku prowadzenia sprzedaży internetowej bowiem nie trudno. Nasza przesyłka pokona wiele kilometrów zanim trafi do rąk odbiorcy, a w trakcie tej drogi narażona jest na wiele niekorzystnych czynników wywołujących uszkodzenia. Tych można jednak łatwo uniknąć. Podpowiemy ci jak w profesjonalny sposób spakować produkty, by dotarły do klientów w idealnym stanie.

 

  1. Zgromadź akcesoria

Proces przygotowywania przesyłki powinniśmy zacząć od zgromadzenia niezbędnych akcesoriów. Najważniejsze są wytrzymałe kartony, ale oprócz nich należy zaopatrzyć się także w : folię bąbelkową, woreczki strunowe, koperty bąbelkowe, wypełniacze, taśmy pakowe, etykiety ostrzegawcze, koperty kurierskie i etykiety samoprzylepne. Za pomocą takiego zestawu bez problemu przygotujemy do wysyłki wszystkie przedmioty, nawet te o najbardziej niestandardowych kształtach i wymiarach.

  1. Zacznij od kartonów

W przypadku przygotowywania przesyłki najistotniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego kartonu. Na początku musimy zwrócić uwagę na rozmiar. W zbyt małym opakowaniu towar uszkodzi tekturowe ścianki, a w zbyt dużym będzie przemieszczał się w niekontrolowany sposób podczas transportu. Trzeba także zdecydować się na typ pudełka. Najpopularniejsze są kartony klapowe. Mają bardzo uniwersalne zastosowanie, występują nawet w bardzo dużych rozmiarach, ale wymagają zabezpieczeń w postaci mocnej taśmy pakowej. Możemy także zdecydować się na zakup kartonów fasonowych. Rozłożone zajmą niewiele miejsca w magazynie, a ich złożenie nie wymaga taśmy ani kleju. Dzięki temu zaoszczędzimy czas potrzebny na oklejanie paczki kilkoma warstwami taśmy. Kartony fasonowe są także bardziej estetyczne niż ich tradycyjne wersje. Takie opakowania nadają się do wysyłki drobnych sprzętów elektronicznych, odzieży, kosmetyków i akcesoriów. Natomiast jeśli prowadzisz antykwariat lub księgarnię internetową, powinieneś zaopatrzyć się w specjalne kartony na książki, a jeżeli często wysyłasz plakaty, projekty lub tapety - w kartony tubowe. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest ilość warstw tektury, z której wykonano pudełko. W większości przypadków wystarczy tektura trójwarstwowa, ale do wysyłki ciężkich przedmiotów należy wybierać tekturę pięciowarstwową.

  1. Zabezpiecz towary

Gdy wybierzemy już odpowiednie opakowania dla naszych towarów, powinniśmy pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. W przypadku wysyłania przedmiotów kruchych lub szklanych musimy owinąć je folią bąbelkową. Jeśli wysyłamy talerze lub inne płaskie naczynia, ustawmy je jeden na drugim i przełóżmy kawałkami tektury. Gwoździe, śrubki, nakrętki mechanizmy do rolet i inne drobne części, przed włożeniem do pudełek umieśćmy w woreczkach strunowych. Dzięki temu drobne elementy się nie rozsypią i nie zarysują pozostałej zawartości opakowania. Po włożeniu do kartonu wszystkich towarów musimy starannie wypełnić pozostałą przestrzeń skropakiem, pianką lub papierem. Dzięki temu rzeczy nie będą przemieszczać się wewnątrz opakowania i obijać się o ścianki lub pozostałe przedmioty. W przypadku stosowania kartonów klapowych, należy zadbać o zabezpieczenie ich taśmą pakową, ze szczególnym uwzględnieniem ich dolnej części.

  1. Oznakuj karton

Każdą przesyłkę trzeba starannie oznakować i zaadresować. W przypadku wysłania delikatnej zawartości umieść na opakowaniu naklejkę z odpowiednim ostrzeżeniem. Stosuj także etykiety z napisami: "góra" i "dół". Do nadruku wszelkiego rodzaju ostrzeżeń, informacji i listów przewozowych doskonale nadają się etykiety samoprzylepne. List przewozowy możesz także umieścić w przezroczystej kopercie kurierskiej, która ochroni papier przed wilgocią i rozdarciem. Do takiej koperty można włożyć zresztą również inne dokumenty: faktury, gwarancje, instrukcje i paragony.

  1. Zamień karton w niekonwencjonalną reklamę

Przesyłkę można potraktować także jako nośnik reklamowy. W tym celu zamów kartony zaprojektowane specjalnie dla twojej firmy. Możesz umieścić na nich wszystko: kolorowe wzory, logo, oryginalną grafikę czy hasło reklamowe. Oprócz spersonalizowanych kartonów dostępne są również etykiety i taśmy z wybranym przez ciebie nadrukiem. Starannie zaprojektowane opakowanie sprawi, że twoja firma zapadnie klientom w pamięć i wyżej ocenią oni twój sklep.

W przypadku prowadzenia sklepu online, przygotowywanie towarów do wysyłki staje się jednym z kluczowych segmentów działalności. Jeśli nieprawidłowo zabezpieczymy rzeczy na czas transportu, narazimy się na dodatkowe wydatki związane z pokryciem reklamacji wnoszonych przez klientów. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na profesjonalne pakowanie towarów. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i przyczynimy się do budowania pozytywnego wizerunku naszego przedsiębiorstwa. 

 

 

REKLAMA