aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim jest coraz bardziej ceniona na rynku pracy. Obok angielskiego, uznawanego za język międzynarodowy, stanowi jeden z podstawowych języków obcych, którego uczą się dzieci w szkołach już od najmłodszych lat. Choć przez wiele osób jest nielubiany, warto go znać. Zatem jak nauczyć się go szybko i efektywnie?

 

 

  1. Profesjonalna szkoła językowa

  2. Samodzielna nauka

 

Niemiecki uważany jest za język twardy i niezbyt przyjemny dla ucha. Wiele osób dopatruje się trudności w zapamiętaniu długich słów oraz w skomplikowanej odmianie i szyku zdania. Ważna jest zatem systematyczna nauka i powtarzanie poszczególnych partii materiału - tylko w ten sposób można na bieżąco utrwalać wiadomości i umiejętności.

 

Samodzielna nauka

 

Aby opanować podstawy języka niemieckiego nie potrzeba drogich kursów i lektoratów. Wystarczy podręcznik lub aplikacja w telefonie i kilkanaście minut wolnego czasu codziennie. Początki są trudne, dlatego przez pierwszych kilkanaście dni warto maksymalnie skupić się na systematyczności i zwalczaniu wymówek. Jeśli to możliwe, dobrze jest zaplanować sobie naukę o jednej porze każdego dnia, np. zaraz po obudzeniu się lub podczas picia popołudniowej kawy. Kiedy nauka nowych słówek i powtarzanie już znanych wejdą w nawyk, codzienne obcowanie z językiem niemieckim stanie się przyjemnością, nie obowiązkiem. Sprzyja temu stosowanie nowoczesnych aplikacji na smartfony i tablety, dających możliwość ustawienia indywidualnego planu nauki, i przypominających o nauce w wyznaczonej porze dnia.

 

W nauce niemieckiego pomoże świadomość istnienia pamięci językowej. Z jej dobrodziejstwa korzystają głównie osoby, które z tym językiem miały do czynienia, np. w szkole lub podczas pracy za granicą. Zapamiętane niegdyś konstrukcje i słowa pozostają dostępne poznawczo, ale nieco ukryte. Trzeba je więc jedynie wydobyć z zakamarków pamięci, stosując odpowiednie techniki uczenia się. Sprzyja temu wykorzystywanie prostych metod nauki, którymi często posługują się nauczyciele w pracy z małymi dziećmi. Dobre rezultaty daje poznawanie oraz utrwalanie słownictwa i popularnych zwrotów podczas oglądania bajek dla dzieci po niemiecku lub czytania dziecięcych książeczek. Warto zacząć od tych najłatwiejszych, a stopień trudności słuchania i czytania zwiększać w ramach zdobywania kolejnych zasobów słownictwa.

 

Profesjonalna szkoła językowa

 

Samodzielna nauka słówek i gramatyki to dobry początek, jednak nie wystarczy, aby biegle posługiwać się językiem obcym. Najwięcej trudności sprawia zwykle mówienie i podejmowanie dialogu. Rozmowa z drugim człowiekiem w obcym dla siebie języku jest bardzo stresująca i wymaga pokonania wewnętrznej bariery przed popełnieniem błędu lub ośmieszeniem się, którą uczniowie zwykle stawiają sami przed sobą. W tym nie pomoże nawet najlepsza aplikacja, a jednie wyjazd do kraju, którego obywatele porozumiewają się po niemiecku, lub podjęcie nauki w profesjonalnej szkole językowej, zatrudniającej doświadczonych lektorów.

 

Szkoła językowa niemiecki Wrocław to miejsce, w którym obcego języka można uczyć się na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze są zajęcia grupowe, organizowane raz lub kilka razy w tygodniu, na których lektor pracuje z kilkoma uczniami jednocześnie, oraz zajęcia indywidualne. Te drugie są zwykle droższe, jednak ich forma jest dopasowana do możliwości i potrzeb studenta, a lektor poświęca czas jedynie jemu. Korzystać można również z innych, nowoczesnych form nauki, np. e-learningu lub kursów online, prowadzonych, np. przez Skype.

undefined

REKLAMA