aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Współcześnie konstruowane piece centralnego ogrzewania zasilane są bardzo różnymi rodzajami opału. Przekłada się to również na różną ich konstrukcję. Jednym z najbardziej powszechnych ostatnio materiałów służących za opał jest ekogroszek. Jest to rodzaj węgla kamiennego o niewielkich ziarnach. Ten sypki materiał to jeden z kilku rodzajów opału stosowanych w najnowocześniejszych piecach piątej generacji.

Czym się charakteryzuje piec na ekogroszek?

Obecnie w handlu znajdować się mogą na terenie Unii Europejskiej wyłącznie piece spełniające wymogi piątej generacji. Tego rodzaju kotły charakteryzują się o wiele niższym poziomem emisji szkodliwych dla środowiska produktów spalania. Ich ważną cechą jest również brak awaryjnego rusztu, przez co tego rodzaju piece nie mogą być użyte do spalania materiałów innego rodzaju niż przewidziane – na przykład śmieci. W praktyce są to więc piece wyłącznie (poza drobnymi wyjątkami) na opał sypki. Wśród nich najbardziej popularny jest właśnie ekogroszek, a zaraz obok niego – będący produktem przetwarzania odpadów drzewnych pellet opałowy. Dlatego właśnie ekogroszek jest materiałem tak bardzo popularnym, a w niedługim czasie stanie się jeszcze powszechniejszy. Obecnie wprowadzone regulacje zakładają stopniowe wycofywanie z użycia pieców starszej generacji, dlatego można przewidywać, że sprzedaż ekogroszku będzie przez jeszcze jakiś czas rosła.

Dobre piece na ekogroszek – jak je rozpoznać?

Piece na ekogroszek wysokiej jakości powinny się charakteryzować dwoma rzeczami. Są to:

- wydajność,
- jakość.

Przede wszystkim jest to wydajność. Sam ekogroszek jest materiałem o wysokiej wydajności energetycznej – cechuje go duża kaloryczność. Jednakże opał to nie wszystko. Aby jego spalanie było efektywne piec powinien posiadać wysoką efektywność pracy. W zależności od szczegółów konstrukcyjnych piece tego rodzaju mogą generować mniejszą, lub większą ilość energii cieplnej na każdy kilogram spalonego opału. Kupując piec dla siebie warto więc zasięgnąć rady ekspertów, czy sprawdzić dostępne informacje o różnych modelach, dotyczące właśnie tego ich parametru. Piece najwyższej jakości powinny charakteryzować się wysoką wydajnością pracy. Oprócz tego jest to jakość wykonania. Piece centralnego ogrzewania, tak samo jak wszystkie inne urządzenia zużywają się wraz z czasem ich użytkowania. Aby piec mógł posłużyć jak najdłużej warto zainwestować w model o jak najwyższej jakości. Jakość ta dotyczy nie tylko mechanicznych elementów kotła, ale również jego oprogramowania. Współczesne piece co to urządzenia zaawansowane technologicznie wyposażone w skomplikowane układy sterowania. Tak samo, jak w przypadku wydajności, tutaj również przed zakupem warto poszukać więcej informacji na temat dostępnych modeli. Oczywiście piece naprawdę wysokiej jakości nie muszą być wcale bardzo drogie, choć tanie raczej również nie będą. W zakupie więc należy się kierować przede wszystkim opiniami ekspertów, a dopiero w drugiej kolejności ceną.

Jest jeszcze jedna cecha, którą warto wziąć pod uwagę. Mimo że kwestia automatyzacji działania pieca nie dotyczy koniecznie jego jakości, to należy ją tu wspomnieć. Istnieją dwa rodzaje pieców zasilanych ekogroszkiem. Jako że materiał ten ma formę niewielkich ziaren o podobnej wielkości, doskonale nadaje się jako paliwo do pieców zasypowych. To z kolei stwarza możliwość automatyzacji spalania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pieców z podajnikiem, dzięki którym nie trzeba dokładać opału zbyt często. W przypadku niektórych modeli tego rodzaju uzupełnić zasobnik na paliwo można na przykład raz na kilka dni – co zależy oczywiście od intensywności użytkowania. Wybór pieca z zasobnikiem, lub bez jest więc raczej bardziej kwestią komfortu niż jakości.

Jak wybrać piec do swojego domu?

Wybierając piec na ekogroszek do swojego domu warto pamiętać o odpowiednim jego dobraniu. Przede wszystkim piec powinien być dopasowany do domu pod względem swojej nominalnej mocy. Jak należy to rozumieć?

Każdy piec tego rodzaju posiada określony poziom mocy nominalnej. Moc pieca można w skrócie wyjaśnić, jako tempo spalania zasilającego go paliwa. Moc nominalna nie jest jednocześnie mocą maksymalną – raczej jest wartością, dla której konstrukcja została zaprojektowana, oraz przy której działa optymalnie. W przypadku nowoczesnych pieców piątej generacji warto pamiętać o jednej, zasadniczej kwestii. Wydajność pieca jest największa, kiedy działa on na poziomie swojej mocy nominalnej. Poniżej, a także powyżej tej wartości jego wydajność spada. Dlatego właśnie współczesne systemy ogrzewania pomyślane są tak, by działać zawsze z określoną i niezmienną mocą i powinny być dostosowane do warunków panujących w danym domu. Pod uwagę należy tu wziąć dwie kwestie. Po pierwsze jest to wielkość budynku. Im większy budynek, tym większego pieca będziemy potrzebować. Drugą kwestią jest poziom energooszczędności budynku. Im mniej strat ciepła następuje przez ściany, drzwi, okna itd. - tym mniejsza moc pieca jest niezbędna do jego ogrzania. Piec zbyt słaby nie będzie więc w stanie wygenerować odpowiedniej ilości ciepła do ogrzewania. A nawet jeśli będzie, to kosztem wydajności. Dużym błędem jest również instalacja pieca zbyt mocnego. Palenie w nim ciągle poniżej poziomu mocy nominalnej znacznie zmniejsza wydajność. Dobór odpowiedniego pieca powinien być więc zawsze skonsultowany ze specjalistą i dostosowany do warunków, w których będzie on używany.

Ekogroszek – jakie są jego zalety?

Ekogroszek to materiał opałowy, który coraz bardziej popularny jest nie bez powodu. Jest to rodzaj węgla kamiennego, który jednak został poddany pewnym zabiegom. Po pierwsze ziarna ekogroszku mają określoną wielkość – od 8 do 25 mm. Nie zawiera on miału, ani dużych brył węgla, które spalają się z mniejszą wydajnością. Oprócz tego ekogroszek poddaje się dodatkowemu osuszaniu. Dzięki temu poziom jego wilgotności jest niski, co również nie jest bez znaczenie dla jego wydajności, jako materiału opałowego. Ważnymi jego zaletami są również: łatwa dostępność i relatywnie niska cena.

 

REKLAMA