aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Zazwyczaj do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z podatku. Jednym z najprostszych sposobów na wysłanie PIT-u do Urzędu Skarbowego jest skorzystanie z programów, umożliwiających wysyłkę PIT przez internet.

1. Najważniejsze druki PIT przez internet

2. Jak wysłać PIT online?

 

Coroczne zmagania związane z rozliczaniem sprawozdania podatkowego to niezbyt przyjemny obowiązek każdego podatnika. Dawniej byliśmy skazani na własną wiedzę, a wypełniane ręcznie PIT-y zawierały sporo błędów. Dziś jest to o wiele łatwiejsze, ponieważ możemy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym online.

Najważniejsze druki PIT przez internet

Postępująca cyfryzacja polskich urzędów pozwala rozliczyć się z fiskusem online, a z najważniejszymi drukami nie musimy biegać do placówki Urzędu Skarbowego, tylko wygodnie przesłać wszystko w formie elektronicznej. PIT przez internet to nie tylko najpopularniejsze druki jak PIT-36, który składają przede wszystkim osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, czy PIT-37, wypełniany przez pracowników zatrudnionych, czerpiących dochód z racji wynagrodzenia w stosunku pracy, które również rozliczają się według skali podatkowej. Jednak sposobów rozliczania się z dochodów jest więcej. Coraz więcej osób będzie musiało w najbliższym okresie rozliczeniowym wysłać PIT-28 online. Kto jest zobligowany do tego druku? Dotyczy on przede wszystkim o przedsiębiorców, którzy rozliczają się z przychodów na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Jak wysłać PIT online?

Z roku na rok wysyłanie rozliczenia podatkowego przez internet staje się coraz prostsze. Po pierwsze w sporej części przypadków może to za nas zrobić Urząd Skarbowy, a my otrzymamy jedynie powiadomienie o efekcie rozliczenia. Bardzo wygodną formą wysyłki PIT-u jest skorzystanie z programów do rozliczania się z podatków. Oprócz swojej podstawowej funkcji, posiadają one szereg udogodnień dla podatników, a także służą przydatną wiedzą z zakresu podatków. Wypełniając kreator programu krok po kroku, trudno popełnić błąd w zeznaniu. Wyliczenia często program wykonuje za nas, przypomina też o przysługujących nam ulgach czy odliczeniach. Za pomocą programów do przesyłania PIT-ów przez internet możemy też przekazać 1% podatku na wskazaną instytucję pożytku publicznego. Po zakończeniu pracy z programem niezwykle ważne jest odebranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), czyli dokumentu, który wysyła do nas Urząd Skarbowy, poświadczając w ten sposób, że rozliczenie trafiło do wybranej placówki. Warto zachować ten dokument do czasu, kiedy otrzymamy informację o poprawnym rozliczeniu, a w przypadku ewentualnego zwrotu podatku - do czasu kiedy pieniądze trafią na nasze konto.

undefined

REKLAMA