Print
stowarzyszenie Granica

 

„Magia ziół i tańców integracyjnych” - efekt zakończonego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Granica” z Lubawki

Od miesiąca czerwca do listopada 2019 roku uczestnicy warsztatów uczyli się tańców integracyjnych i poznawali zioła - ich właściwości i praktyczne zastosowanie. Partnerem projektu był Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce, który udostępnił nieodpłatnie sale na warsztaty w Domu Kultury w Lubawce i w Chełmsku Ślaskim.

stowarzyszenie Granica

Zajęcia taneczne w Lubawce i Chełmsku Śląskim cieszyły się dużym powodzeniem szczególnie wśród seniorów. Wybrane tańce były prezentowane w trakcie Dni Lubawki oraz Jarmarku Tkaczy Śląskich. Pokazy były na tyle atrakcyjne dla publiczności, że chętnie włączyła się w krąg taneczny. Grupa tancerzy została zaproszona z pokazem tańców poza naszą gminę na Dożynki w Wierzchosławicach.

stowarzyszenie Granica

„Interesuję się ziołami od wielu lat, ale nie miałam świadomości, że mogę je wykorzystać w tak prosty sposób na co dzień” – powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów zielarskich, które odbywały się w Lubawce i Chełmsku Śląskim. W trakcie sześciu warsztatów zielarskich uczestnicy poznali zioła, które rosną w naszej okolicy, ich właściwości i praktyczne zastosowanie. Warsztaty prowadził Maciej Zawierucha z Laboratorium Zielony Wulkan z Rzeszówka. Wykorzystując najstarszą wiedzę o ziołach uczestnicy przygotowali kremy do twarzy, maść z żywokostu, syropy i przyprawy bez chemii i szkodliwych dodatków.

stowarzyszenie Granica

Pytania: „kiedy i na jaki temat będą następne warsztaty zielarskie?” oraz włączenie w stały program zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubawce tańców integracyjnych są najlepszą recenzją i podsumowaniem projektu.

stowarzyszenie Granica

Projekt sfinansowano przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kwiat w ramach grantów ze środków Programu LEADER - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

stowarzyszenie Granica