aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Rękawice ochronne to bardzo istotny element ubioru do pracy. Aby należycie spełniały swoje zadanie, muszą być jednak odpowiednio dobrane do wykonywanego zadania oraz wykonane z materiałów wysokiej jakości. W jaki sposób dopasować je do funkcji?

 

1. Robocze i ochronne

2. Klasy ryzyka

3. Do zadań specjalnych

Sklepy takie jak Magros BHP mają szeroki asortyment rękawic, co pozwala wybrać optymalny model.

Robocze i ochronne

W potocznym rozumieniu określenia "rękawice robocze" oraz "rękawice ochronne" bywają stosowane zamiennie, nie są to jednak synonimy. Tylko rękawice ochronne są w stanie zabezpieczyć ręce przed określonymi czynnikami zewnętrznymi wynikającymi z podejmowania pewnych prac. Lżejsze rękawice robocze powstrzymują właściwie tylko brud. Nie są w stanie zabezpieczyć przed bardziej inwazyjnymi czynnikami.

Klasy ryzyka

Polskie normy dzielą rękawice ochronne na trzy grupy wyróżnione na podstawie ryzyka związanego z danymi pracami. W przypadku prostych prac całkowicie wystarczające okazują się rękawice chroniące przez skaleczeniem i delikatnymi środkami chemicznymi, choćby domowymi preparatami czyszczącymi. To pierwsza klasa, zawierająca rękawice dopasowane do zadań o niskim ryzyku. W kolejnej, drugiej grupie znajdują się rękawice chroniące także przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zranienie czy skaleczenie. Trzecią klasę ryzyka stanowią rękawice specjalistyczne, które zabezpieczają nawet przed wysokim napięciem czy promieniowaniem. Mają właściwości elektroizolacyjne. Właściwie każdy typ znaleźć można w sklepach ze sprzętem BHP, takim jak https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/rekawice/kombinowane/.

Do zadań specjalnych

Rękawice ochronne powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. Paradoksalnie, te o cieńszej strukturze są lepsze, bo zapewniają swobodny ruch palców. W specjalistycznych sklepach znajdziemy jednak szeroką gamę rękawic przeznaczonych dla konkretnych profesji i czynności. Rękawice wielowarstwowe często są wykonane ze sprężystych materiałów, nadających im właściwości antywibracyjne, aby z jednej strony ochronić dłoń przed urazem mechanicznym, ale z drugim zapewnić również komfort korzystania. Rękawice przeznaczone do użytkowania w skrajnych temperaturach także są wielowarstwowe. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przede wszystkim przed substancjami chemicznymi, należy wybierać rękawice z biernych chemicznie tkanin i materiałów. Dostępne są także rękawice ognioodporne.

 

Typów rękawic ochronnych jest sporo. Wybór właściwego zapewnia bezpieczeństwo pracy.

 

 

 
 

undefined

REKLAMA