aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Dobra blachodachówka ma solidny rdzeń ze stali lub aluminium i jest pokryta dodatkową warstwą ochronną. Podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na czas gwarancji. Im jest on dłuższy, tym lepszy jakościowo jest produkt, z którym mamy do czynienia.

O czym trzeba pamiętać podczas wyboru blachodachówki?

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jej produkcją i sprzedażą zajmuje się wiele firm; dużym powodzeniem cieszą się m.in. blachodachówki Balex. Po czym można poznać, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości? Jego pierwszą oznaką jest wysoka jakość rdzenia. Z im lepszej stali lub aluminium jest on wykonany, tym lepiej wpływa to na całą konstrukcję. Nie mniej ważna jest grubość blachy – największym uznaniem cieszą się najgrubsze materiały. Blachodachówka powinna być wyposażona w warstwę zabezpieczającą produkt przed korozją. Na rdzenie niekiedy nakłada się specjalną powłokę z cynku. Jeżeli jest go dużo, można docinać blachodachówkę bez obaw o jej uszkodzenie. Należy jednak pamiętać, by robić to wyłącznie przeznaczonymi do tego narzędziami.

Solidny materiał na pokrycie dachowe rozpoznamy również po obecności dodatkowych warstw ochronnych, których celem jest uodpornienie blachy na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i nadanie jej połysku. Dobra jakościowo blachodachówka ma powłokę antykorozyjną po obydwu stronach i jest pokryta farbą gruntującą.

Wymienione cechy fizyczne to jednak nie wszystko. Podczas przeglądania ofert sprzedażowych warto zwrócić uwagę na umowę gwarancyjną. Oznaką blachodachówki wysokiej jakości jest długi czas gwarancji – u niektórych producentów jest to nawet kilkadziesiąt lat. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy dane pokrycie dachowe spełnia niezbędne wymagania użytkowe – dowiemy się tego z informacji na etykiecie. Zazwyczaj wskazana jest tam grubość blachy i masa cynku. Jeżeli brakuje tych informacji, poprośmy o nie producenta lub sprzedawcę.

Jak dopasować i ułożyć blachodachówkę?

Blachodachówka jest rodzajem pokrycia, które można dopasować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych stylizacji. Jej kolor należy dobrać także do otoczenia domu. Producenci i sprzedawcy oferują je w przeróżnych wzorach. Do wyboru mamy klasyczne proste blachodachówki lub te o nieco bardziej finezyjnych kształtach. Jeżeli nie wiemy, jakiego koloru połać dachową wybrać, warto rozważyć któryś z uniwersalnych kolorów: brąz, czerń lub czerwień. Miłośnicy dachówek ceramicznych mogą poszukać takich, które najbardziej przypominają je wyglądem.

Jeżeli już wybraliśmy blachodachówkę, warto poznać kilka szczegółów dotyczących jej układania. Przede wszystkim nie trzeba pod nią układać podłoża z deskowania. W zupełności wystarczy folia wstępnego krycia i łaty. Pamiętajmy jednak, że folia musi być wysokiej jakości, by nie przepuszczała pary wodnej. Układanie deskowania również jest możliwe, lecz podniesie to koszt całego przedsięwzięcia.

 

REKLAMA