aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Jedną z chorób, które dotykają dużą część polskiego społeczeństwa, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Znacznie częściej dotyka ono kobiety, niż mężczyzn, a przypadki zachorowań notuje się również wśród dzieci. Nieleczone RZS prowadzi do ciężkiej degeneracji narządów lub całych układów narządów, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.


 
Objawy
 
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów pojawiają się często dopiero na kilka tygodni lub miesięcy od wystąpienia choroby. Początkowo nie są one charakterystyczne, przypominają zwykłe przeziębienie lub grypę. Chory jest osłabiony, ma lekkie stany podgorączkowe i bóle mięśni, traci apetyt i masę ciała. Na tym etapie większość chorych ignoruje swoje objawy i nie zasięga porady lekarza.
 
W późniejszym etapie rozwoju choroby, objawy nasilają się. Występuje intensywny ból stawów oraz ich sztywność, a także obrzęk, ograniczenie ruchomości, a w końcu deformacja stawów.
 
Przebieg
 
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, która rozwija się przez wiele miesięcy. W porę zdiagnozowana, może być leczona, ale nie wyleczona. W przebiegu RZS częste są również choroby towarzyszące, z których wiele prowadzić może do zgonu. Stany zapalne w stawach przyczyniają się do powstawania chorób serca, płuc, nerwów, nerek i oczu. Przyspieszają także rozwój miażdżycy, osteoporozy oraz zaburzeń hematologicznych. Najczęściej występujące powikłania reumatoidalnego zapalenia stawów to udar mózgu oraz zawał mięśnia sercowego.
 
Leczenie
 
W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów stosuje się leczenie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Podstawowymi lekami są te należące do leków modyfikujących przebieg choroby, np. metotreksat, chlorochina lub sulfosalazyna. Leczenie, szczególnie na jego początku, wspomagane jest przez glikokortykosteroidy. Ze względu na występujący ból stawów, chorym zaleca się również stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak np. Aclexa. Jak długo stosować można leki przeciwzapalne decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Znaczna część leków na RZS należy do leków refundowanych, a wszelkie wątpliwości w tym względzie rozwieje aktualna lista leków refundowanych.
 
Leczenie niefarmakologiczne polega na podejmowaniu aktywności fizycznej ukierunkowanej na zwiększenie ruchomości stawów objętych chorobą oraz innych, które nie przejawiają jeszcze objawów bólowych. Chorym zaleca się więc wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń oraz uczęszczanie na rehabilitację. Ważna jest również odpowiednia dawka odpoczynku w ciągu dnia. Niejednokrotnie osoby cierpiące z powody RZS wymagają również profesjonalnej pomocy psychologicznej.